Nová pravidla pro vysavače? Není důvod k obavám.

Nová pravidla pro vysavače? Není důvod k obavám.

Od 1. 9. 2017 zakázala Evropská unie výrobu a dovoz vysavačů s příkonem nad 900 W. Důvod? Snaha o snížení spotřeby energie způsobené vysáváním. Ta se totiž od roku 1990 zdvojnásobila. Od začátku září tak budou přístroje nad 900 W dostupné pouze v rámci doprodeje skladových zásob. Ale žádný strach, nové vysavače ty staré bezezbytku nahradí.


Od 1. 9. 2017 zakázala Evropská unie výrobu a dovoz vysavačů s příkonem nad 900 W. Důvod? Snaha o snížení spotřeby energie způsobené vysáváním. Ta se totiž od roku 1990 zdvojnásobila. Od začátku září tak budou přístroje nad 900 W dostupné pouze v rámci doprodeje skladových zásob. Ale žádný strach, nové vysavače ty staré bezezbytku nahradí.

Klíčem k úspěchu je sací výkon

To, že budou mít vysavače nižší příkon rozhodně neznamená, že budou méně účinné. Pravdou, kterou ne každý zná, totiž je, že mnohem důležitější než příkon je sací výkon vysavače. Ten je kromě samotné spotřeby elektřiny ovlivněn i kvalitou sací hubice a celkovou konstrukcí. V praxi tak omezující nařízení EU znamená především to, že výrobci budou ještě důsledněji dbát na kvalitu produktu. Ve výsledku budete moci s vysavačem o příkonu 750 W vysávat stejně účinně nebo dokonce účinněji, než například s 1 500W přístrojem.

Bude to fungovat?

Ano! K podobnému snížení už jednou došlo. V roce 2014 byl omezen příkon vysavačů na 1 600 W. Také tehdy panovala mezi obava, že toto rozhodnutí bude na úkor kvality vysávání. To se však nejenže nepotvrdilo, naopak, majitelé nových vysavačů si je nemohli vynachválit. Technika od té doby pokročila a výrobci měli dostatek času se na omezení připravit. Je nepochybné, že i přístroje vyrobené podle nových pravidel budou fungovat minimálně stejně dobře, jako ty dřívější. A navíc budou výrazně úspornější.

A co cena?

Obávat se nemusíte ani toho, že by nové předpisy vystřelili ceny vysavačů neúměrně vysoko. Konkurence je velká, o úpravě norem se vědělo dlouho dopředu a výrobci s ní navíc souhlasili. Cena nových vysavačů se tak zvýší maximálně o pár procent. A toto případné zvýšení se vám brzy vrátí prostřednictvím nižších nákladů za spotřebovanou energii.

Jak poznat opravdu účinný vysavač?

To, jak účinný vysavač je (jak vysoký má sací výkon), vám nejlépe prozradí energetický štítek a na něm uvedená třída účinnosti vysávání. Účinnost je navíc uvedena zvlášť pro koberce a zvlášť pro tvrdé podlahy. Snadno se tak budete moci rozhodovat podle toho, jaký povrch ve vašem bytě převažuje. Nejlepších výsledků dosahují přístroje spadající do třídy A, na opačné straně spektra stojí modely třídy G.  

Už nyní jsou na trhu vysavače s nejvyšší účinností vysávání koberců i podlah (A, A) a příkonem do 750 W. Přesvědčte se.

Jaké předpisy musí splňovat nové vysavače?

Regulace EU se netýká jen příkonu vysavače. Co všechno musí vysavače od 1. 9. 2017 splňovat?

  • Příkon maximálně 900 W.
  • Hlučnost maximálně 80 dB.
  • Emise prachu maximálně 1 %.
  • Trvanlivost hadice více než 40 000 zatížení.
  • Životnost motoru delší než 500 hodin provozu.

Nové předpisy se týkají pouze podlahových vysavačů. U tyčových, robotických či průmyslových vysavačů zůstává vše při starém.

Podívejte se na názorné video o nových energetických štítcích, které připravila společnost Bosch


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Newsletter:

O službě


Akční leták PROTON je platný 6. 2. - 28. 2. 2019


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace