Co je dobré vědět o žehličkách...

Co je dobré vědět o žehličkách...

Žehlení může být pro spoustu lidí docela nepříjemnou zálěžitostí. Proto výrobci žehličky vybavují mnoha fukncemi, jejichž smyslem je dosažení skvělého výsledku žehlení s minimálním vynaloženým úsilím...


Žehlení může být pro spoustu lidí docela nepříjemnou zálěžitostí. Proto výrobci žehličky vybavují mnoha fukncemi, jejichž smyslem je dosažení skvělého výsledku žehlení s minimálním vynaloženým úsilím. Pojďme si o těchto moderních vlastnostech říci něco víc...

Tvar a ergonomie

zeh1

Každý z nás nakupuje nejen podle technických parametrù, ale samozřejmě i tak, aby měl doma spotřebič, který ho bude těšit svým vzhledem. V nabídce letáku Proton vždy najdete několik typů žehliček, takže šance, že si vyberete tu, která se vám bude líbit je skutečně velká. Součástí designu je i cit pro ergonomii, to znamená, že tvůrci myslí na to, aby žehlení bylo optimální pro vaše ruce.


Žehlící plocha

Tato součást žehličky je pro dobrou funkčnost opravdu velmi důležitá, proto musí splňovat podmínky jako jsou: vysoká odolnost, dobré kluzné vlastnosti, ale také optimální rozvod páry. Osvědčený tvar žehlící plochy se tímto nemění, ovšem i zde najdeme odlišnosti, např. v podobě podélné drážky na žehlení knoflíkù či profilování v oblasti napařovacích otvorù. Žehlící plochy lze podle použitého materiálu rozdělit do několika skupin
 

  • Nerezová plocha

Ušlechtilou nerez ocel většina spotřebitelů zná velmi dobře. Je to materiál extrémnì odolný a trvanlivý s dobrými kluznými vlastnostmi, které často zaručuje ještě speciální povrchová úprava. Mezi nerezové plochy patří například Inox, Optinox, Inoxt glissée, Airglide Precision apod.

  • Potahovaná plocha (vrstvená)

Na základní plochu žehličky (ta je u všech druhù ploch stejná - slitina hliníku) je nanesen materiál, ať už na bázi teflonu případnì jiného materiálu. Tato poměrně tenká vrstva zajišťuje zejména vysokou kluzkost a nelepivost plochy k žehlenému prádlu, ale dnes již také vysokou odolnost vůči otěru.

  • Keramická plocha

Žehlící plocha je vytvořena plechem, který je pokryt tenkou keramickou vrstvou. Vyznačuje se vysokou tvrdostí a dobrými kluznými vlastnostmi. Mezi potahované a keramické plochy patří: Durillium, Anodilium, Ceralon, Ceramic, Saphir, Satin, Careeza a Ultragliss nebo Supergliss.

  • Hliníková plocha

Klasická plocha dnes používaná zejména u levnějších výrobků. Její stinné stránky jsou: snadná možnost poškrábaní, velmi obtížné čištění, malá odolnost a poměrně vysoká lepivost k žehlenému prádlu.

Napařování

zeh3

Rozváděné a dostatečné množství páry, které lze regulovat, je pro výsledek žehlení rozhodující. Množství páry je udáváno v g/min. Obecnì se dá říci, že čím je tento údaj větší tím lépe. K tomu, aby pára co nejlépe prostoupila do žehleného prádla, slouží otvory umístěné v žehlící desce. Kvalitní žehličky se vyznačují vysokým počtem otvorů různých tvarù a velikostí, které výrobci stále častěji umísťují i do prostoru špičky žehlicí plochy se snahou páru co nejoptimálnějším způsobem rozvést do žehlené látky.

Nádržka na vodu

Její velikost a umístnění ovlivňuje jak často musíte během žehlení běhat pro vodu, proto je jistě výhodný větší objem. Z tohoto pohledu je ideální nádrž o objemu 350 ml. Praktické jsou též nádobky z transparentního plastu (je vidět kolik vody ještě máte k dispozici), případně nádobky vyjímatelné. Jsou lehké a nehrozí, že se voda dostane do elektroniky žehličky.

Termostat a elektronika

Elektronika dnes proniká do všech oblastí našeho života a tak ji můžeme najít i v žehličkách. Známé „kolečko" (i dnes mùže mít regulátor takovou podobu) či tahový regulátor se symboly zobrazující různé materiály žehleného prádla má na starosti udržovat námi zvolenou teplotu a jeho funkce (spínání) je obvykle indikovaná světelnou kontrolkou. Další elektronika řídí bezpečnostní funkce automatického vypnutí žehličky se kterou není žehleno, případně která je nevhodně odložena žehlící plochou dolù a hrozí nebezpečí požáru.

Příkon a napájení

Aby mohla žehlička optimálně žehlit, musí mít dostatečný zdroj energie, což představuje topné těleso. Proto je příkon dostatečně velký, v praxi se pohybuje mezi 1 200 - 2 200 W. Elektrická energie je přenášena přívodním kabelem s tepelnou ochranou proti propálení. Pro větší pohodlí existují bezkabelové modely vybavené konektory, které zprostředkovávají tok elektrické energie při odložení žehličky do stojanu. V době, kdy vyměňujeme vyžehlené prádlo za další, tímto způsobem do sebe akumulují energii na další žehlení. Pokud se rozhodnete žehlit klasicky, jednoduše konektor upevníte k žehličce.

Technické pojmy

  • Anticalc, Vapodur, Contracalc, Pro Calc, Long Life

Systémy zamezující vzniku vápenných usazenin a vodního kamene v žehličce. Provedení systému je individuální. Může mít formu výměnné kazety uvolňující účinné látky nedovolující tvorbu usazenin jako jsou pryskyřice apod. Nebo vnitřní provedení parního prostoru a přepouštěcích ventilů samo nedovoluje vznik usazenin. Čisté útroby žehličky bez vodního kamene a účinnost tvorby páry zvyšují životnost přístroje.

  • Auto Clean, Self Clean, Calc Clean

Mechanické odstranění usazenin z parní komory. Pomocí otočného kolečka nebo tlačítka lze vyplavit vzniklý vodní kámen a pročistit tak cestu páry k žehlené látce.

  • Drip Stop, Anti drip

Konstrukce parní komory a otvorù se zvláštním zřetelem na zamezení kapání vody z žehličky. Je žádoucí, aby z žehličky vycházela pouze pára a nikoliv i kapající voda. Toho lze dosáhnout například přepouštìcím ventilem.

  • Auto Stop, Auto Schut Off, Auto Shut Down

Bezpečností funkce vypínající ohřev žehličky, pokud s přístrojem není žehleno. Při převrácení se žehlička okamžitě vypíná. Je-li v odkládací poloze a není s ní delší dobu pohnuto, je z bezpečnostních důvodù vypnuta také.

  • Parní generátor

Profesionální a domácí přístroje nejvyšší třídy mohou mít zdroj páry umístněn mimo těleso žehličky. Pára je vytvářena v odděleném zásobníku a přiváděna pomocí hadice do žehličky. Součástí hadice je napájecí kabel žehlící plochy. Výhoda tohoto řešení je v nižší hmotnosti vlastní žehličky a výkonnějším zdroji páry. Díky většímu zásobníku nemusíme tak často k umyvadlu. Tento přístroj se skvěle hodí do každé početnější domácnsoti, kde je neustále plný koš prádla.

  • Vertikální napařování

Funkce umožňující žehlení látek pověšených na ramínku. Parní komora musí mít zvláštní konstrukci umožňující výstup páry i kolmé poloze oproti běžné pracovní. Dále musí provedení zamezit vytečení vody ve svislé poloze.


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 5. 8. - 31. 8. 2020


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace