EVOLUCE v praní a sušení

EVOLUCE v praní a sušení

Jak naznačuje titulek, ani v praní a sušení se po „revolučním zapojení páry“ vývoj nezastavuje. Právě naopak. Dnes je perfektně vyprané prádlo základním předpokladem, o kterém už ani neuvažujeme, a tak se stále více do popředí dostává zejména spotřeba energie a vody, komfort obsluhy a další užitečné vlastnosti. Chceme vyprat co nejvíce prádla najednou a pokud možno zkrátit čas praní. Jak se tedy moderní pračky s těmito požadavky vypořádají?


Veškeré diskuse, které se vedly o tom, zda je lepším materiálem pro vanu pračky nerez, či dostačuje smalt, nebo je výhodnější vana plastová, vzaly za své. Je konec věčného tématu. Jednoznačně zvítězily vany plastové, které se svou životností vyrovnají nerezu, a navíc mají podstatně lepší tepelně izolační vlastnosti, kterých si dnes, díky nutnosti snižování spotřeby energií, velmi ceníme. K tomu je výroba plastové vany efektivnější a výlisek v sobě může mít nejrůznější držáky, což znamená další zjednodušení. Je tedy logické, že jinou než plastovou vanu u nových praček nelze očekávat.

S vanou souvisí i velikost pracího nebo sušicího bubnu, který ovlivňuje maximální náplň prádla. Také díky širším možnostem tvarování vany se daří do stejně velké pračky vměstnat větší vanu a tím i větší prací buben. A tak pračky i sušičky s klasickými rozměry 60 x 85 x 60 cm, s dříve nemyslitelnou náplní až 9 kg, jsou na světě!

Dokonce i pračky s horním plněním (40 x 85 x 60 cm) zvládnou až 8kilogramovou náplň. Odtud se opět vracíme k úsporám, protože pro vyprání většího množství prádla je třeba jen o málo více vody a energie. Tedy větší pračka umožní vyprat kilogram prádla laciněji.

Úspory a zase úspory

Jak už naznačují předchozí řádky, úspory jsou středem zájmu výrobců a jedním z hlavních kritérií pro nákup pračky nebo sušičky. S tím souvisí zařazení do energetických tříd. Dnes již nenajdete pračku v horší energetické třídě než A, většina jich je zařazena do A++ (A – 20 %), ale i nejúspornější třída A+++ (A – 30 %) se rychle rozrůstá.

Ventilační sušičky (s odtahem par mimo místnost) jsou velmi neúsporné, a tak je energetická třída C pravděpodobně maximem jejich možností.

Sušičky kondenzační jsou zpravidla úspornější, proto se dostávají do třídy B a typy s tepelným čerpadlem do třídy A. Zde se zatím vyšší třídy neudávají, i když by je právě sušičky s tepelným čerpadlem využily, protože jejich energetická náročnost je zhruba poloviční oproti standardní kondenzační sušičce.

Tepelné čerpadlo v sušičce

Možná jste o něm u sušičky prádla neslyšeli a ptáte se, co má společného se známým přístrojem na vytápění. Jde o naprosto stejný princip, který funguje i u chladničky. Všechny tyto přístroje na jedné straně chladí a na druhé topí. U chladničky využíváme chladnou stranu, u tepelného čerpadla teplou a u sušičky prádla obě. Ta totiž musí nejprve ohřát vzduch proudící do bubnu, aby mohl pojmout vlhkost, která po odchodu vzduchu z bubnu zkondenzuje na studeném kondenzéru, pro který se využívá chladná strana okruhu.

Výhodou není jen malá energetická náročnost sušičky s tepelným čerpadlem, ale také snížení teplot pro sušení, což je citlivější k prádlu.

Elektronika budiž pochválena

Jednoduchost obsluhy, automatické rozhodování i úspory energií má na svědomí již delší dobu elektronika. Pronikla i do nejlevnějšího sortimentu praček a sušiček prádla, což však neznamená, že je totožná i v exkluzivních modelech. Zatímco v jednoduchých přístrojích má na starosti řízení otáček, zjišťování množství prádla a komunikaci pomocí LED indikátorů, u špičkových modelů komunikuje pomocí velkých grafických a textových displejů, rozhoduje za uživatele o nastaveném programu i průběhu praní a poskytuje řadu přídavných funkcí od jemného přes rychlé až po intenzivní praní, ochraně proti zmačkání nebo proti úniku vody při poruše. V sušičkách řídí na základě čidel vlhkosti proces sušení tak, aby byl co nejefektivnější a vedl k výsledku, který požadujeme.

Některé pračky a sušičky mohu být vyráběny jako sada s tím, že budou montovány nad sebou nebo vedle sebe a propojeny speciálním kabelem, který umožňuje elektronice pračky řídit i sušičku, jež tak nemusí mít vlastní ovládání. Bohužel tento koncept se zatím příliš neujal.

Částí funkce elektroniky může být i automatická diagnostika, kterou ale spíše než uživatel ocení servisní technik, jemuž ulehčí případnou opravu.

S elektronikou souvisí i posun v počtu a zaměření programů, které přístroje nabízejí. Díky posunu ke zdravému životnímu stylu potřebujeme programy pro outdoorové oblečení, jen propocené prádlo nebo speciální programy pro praní sportovní obuvi. S naším rychlým životním rytmem souvisí rychlé programy s možností nastavení času praní nebo jen omezené náplně prádla, které zpravidla bývají určeny pro jemně znečištěné prádlo. Naopak naši důslednost podporují programy pro likvidaci bakterií, které se hodí při péči o nemocné, nebo důkladné máchání nutné pro alergiky.

Jemné prádlo, vlnu i hedvábí, které by ještě nedávno bylo nutné prát v ruce, zvládnou dnešní pračky díky přesnému elektronickému řízení také již zcela běžně. A sušičky? Kromě řízení podobného pračkám přinášejí měření vlhkosti v průběhu sušení, které umožňuje jednoduchou obsluhu s přesnými výsledky a úsporami energií.

Honba za otáčkami

Pračky, které by odstřeďovaly 400 ot./min jako kdysi, již nenajdeme. Pamětníci vědí, že z těchto praček dostaly hospodyňky prádlo velmi vlhké. Dnešní pračky odstřeďují v některých případech dokonce s 1 800 ot./min a poskytují tedy téměř suché prádlo. Často se ptáte, zda je účelné odstřeďovat tak intenzivně. Ano, pokud prádlo po vyprání sušíte v sušičce. Nízká zbytková vlhkost umožní moderním sušičkám podstatně zkrátit cyklus sušení a tím ušetřit jak energii, tak i čas. Jestliže ale sušíte na dvorku nebo balkoně přirozenou cestou, na zbytkové vlhkosti prádla tolik nezáleží, a pak klidně zvolte pračku s nižšími otáčkami.

Programy pro choulostivé prádlo nedovolí intenzivní odstředění u žádné pračky, protože by mohlo dojít k jeho poškození.

Pára není jen moderní, ale i užitečná

Zvýšení účinnosti praní umožňuje zkrácení pracího cyklu a snížení prací teploty při zachování výborných výsledků praní. Proto bylo kdysi zavedeno přímé i nepřímé sprchování prádla, které účinně pomáhalo vyrážet nečistoty z prádla energií kapek vody.

Nejnovějším způsobem posílení účinnosti praní je připouštění páry do pracího bubnu. Účinky páry známe z parního čištění. Energie skrytá v páře pomáhá bezpečně uvolňovat nečistoty nad hladinou vody uvnitř pracího bubnu. Kupodivu ale páru využijeme i při sušení. Tady ji necháváme působit až po usušení prádla, kdy jej vyhlazuje a může tak částečně nahradit žehlení.

Pračky i sušičky mohou páru využívat ještě k takzvanému „osvěžování prádla“. To je proces, při kterém se zbaví oblečení zápachu například z cigaretového dýmu, tím, že se vystaví působení páry. Přitom se osvěží i vzhled látek.

Pohodlněji a komfortněji

Někdy mám pocit, že jsme čím dál rozmazlenější a výrobci nás v tom rádi podporují (a je to tak dobře). Vkládací otvory se zvětšují a posouvají nahoru, abychom se nemuseli ohýbat a prádlo se nám vkládalo pohodlně. U praček s horním plněním už považujeme za samozřejmost, že se dvířka bubnu zastaví vždy nahoře a dvířka nad nimi se otevírají pomalu a lehce.

Protože jsou stále oblíbenější tekuté prostředky na praní, výrobci upravují násypky praček tak, aby bylo možné využít oba typy. Jestliže se nechcete o dávkování pracích prostředků starat téměř vůbec, existuje již i pračka (Fagor FET3106), která umí tekutý prostředek dávkovat sama.

Další téměř samozřejmostí je i možnost časování začátku praní s odložením až o 24 hodin, ale některé modely mohou mít maximální dobu posunu začátku praní kratší.

Proč volit kombinaci pračky se sušičkou?

Pokud je řeč o pračkách a sušičkách, nemůžeme opomenout kombinované pračky se sušičkou, kterých sice není na trhu mnoho, ale rozhodně se neblíží jejich konec. Jejich hlavní výhodou je 50% úspora místa, což se hodí zejména v malých bytech a panelácích. Tam bývá často kombinovaný přístroj jedinou možností, jak sušičku do bytu vměstnat.

Nevýhoda pračky kombinované se sušičkou spočívá zejména ve zpravidla nestejné náplni prádla pro praní a sušení. Pokud pereme plnou dávku prádla, musíme část před sušením odebrat. Naopak ale při praní malé dávky prádla pračka může sama po ukončení pracího cyklu spustit sušení. Další možná výhoda.

Výhodou dvou nezávislých přístrojů je nesporně možnost prát i sušit současně, stejná dávka prádla pro sušení i praní a možnost využití sušičky s tepelným čerpadlem, která spoří energii.

Investice do dvou zařízení je však o něco vyšší, takže se jistě vyplatí, pokud plánujete sušit pravidelně. Pokud však pořizujete sušičku jen proto, abyste něco občas narychlo usušili, je kombinace dobrou možností, i když máte místa dost.

Proces sušení je v kombinovaných přístrojích trochu odlišný. Místo chlazení kondenzéru vzduchem, které je poměrně objemné, využívá chlazení vodou. Proto je potřeba počítat při sušení s vyšší spotřebou vody.

Na co myslet před nákupem pračky a sušičky nebo jejich kombinace

  • Budete-li sušit jen občas nebo máte-li málo místa, je řešením kombinace pračky se sušičkou.

  • Pračka s větší kapacitou je sice určena pro početné rodiny, ale pamatujte, že ty moderní se dovedou chovat úsporně, i když je zcela nenaplníte.

  • Vysoké otáčky odstřeďování prádla jsou nutné, zejména pokud ho budete následně sušit v sušičce. Nižší zbytková vlhkost znamená rychlejší usušení a nižší spotřebu energie.

  • Jestliže budete často sušit celou dávku prádla, kterou jste vyprali, je výhodné, aby kapacita pračky a sušičky byla stejná. Dejte si na to pozor!

  • Čím častěji budete sušit, tím větší je třeba klást důraz na spotřebu a energetickou třídu sušičky. Dražší přístroje mají zpravidla nižší náklady na provoz.

  • Řada moderních pracích prostředků je v tekuté formě. Pokud jste si je oblíbili, dejte pozor, aby je násypky umožňovaly použít.

  • Sušičky i pračky mohou být vybaveny programy a příslušenstvím pro praní nebo sušení bot, svetrů a dalších oděvů. Tyto funkce rozhodně stojí za pozornost.

  • Sledujte zařazení do tříd, zejména energetické – můžete šetřit vlastní peněženku i životní prostředí.

  • Nakupujte u odborníků. Pomohou s výběrem a doporučí vám model podle vašich potřeb.

 

Motory praček a sušiček aneb užitečný návrat

Když před lety přecházeli výrobci praček od asynchronních motorů k motorům komutátorovým, byla hlavním argumentem složitost plynulé regulace otáček asynchronních motorů, která je nutná pro většinu moderních funkcí a pracích programů praček. Rychlý vývoj elektroniky však tento problém odstranil a regulace otáček těchto motorů již nepředstavuje zásadní problém. Elektronika naopak umožňuje přesnější regulaci a plynulejší rozběh. Navíc jsou moderní motory díky absenci uhlíků podstatně tišší, mají nižší spotřebu a díky nižším provozním teplotám lze očekávat vyšší spolehlivost. To jsou důvody, proč výrobci dnes začínají využívat ve stále větší míře asynchronní motory. U některých praček šel výrobce ještě dál a integroval motor na tělo vany tak, že pohání buben přímo. Tím se zjednodušila konstrukce pračky a odpadly díly, které mohly způsobovat vibrace a prokluzy. Také se tím zvětšil prostor, což umožnilo montovat vanu a buben větších rozměrů.

 

Zdroj: INSPIRACE EURONICS

Autor: Miloš Chadt
 


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 6. 1. - 31. 1. 2021


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace