GPS navigace a jak na ni?!

GPS navigace a jak na ni?!

Navigace se pomalu, ale jistě stávají nezbytným vybavením nejen automobilů, ale také pěších turistů nebo cyklistů. Dovolí Vám v klidu si naplánovat cestu a pak Vás bez zaváhání a pohodlně dovede až do cíle. Požadujete-li klid na cestách, pak je pro Vás GPS navigace to pravé...

 


Při zvažování koupi navigačního systému je třeba se rozhodnout, jaký typ zařízení potřebujete. Nabídka je poslední dobou poměrně bohatá a typů GPS navigací je celá řada. Možná Vám bude stačit levnější zařízení nebo navigace v mobilu, možná také toužíte po navigaci zabudované přímo v automobilu nebo přímo po kapesním počítači se spoustou funkcí navíc.

Vestavěné navigace

Pokud zvažujete koupi automobilu s již vestavěnou navigací, je třeba zvážit především vaše finanční možnosti, protože vestavěný navigační systém je nezanedbatelnou položkou příplatkového vybavení. Zřídkakdy se dostanete u tohoto typu navigace pod dvacet tisíc korun, zatímco klasické navigátory Vás budou stát od pěti do dvaceti tisíc korun.

Výhodou vestavěných navigací je pohodlné ovládání, velmi dobré umístění přímo v palubní desce automobilu (odpadají tak případné potíže s policií kvůli umístění přístroje), dále potěší i velký a přehledný displej a především hlasová navigace vedená přímo do reprosoustavy automobilu. Nejdražší navigace promítají trasu přímo do zorného pole řidiče a neodvádějí tím jeho pozornost při řízení.

Za nevýhodu se dá považovat již výše zmíněná cena, také se budete muset spokojit s nabídkou a provedením map tak, jak je již máte nainstalovány, tedy nemožnost změny podkladů a v nejhorším případě se jedná i o velké lákadlo pro zloděje, pokud nemáte garážové stání.

Přenosné navigace do auta i na kolo

Nejoblíbenější a zatím nejvyužívanější jsou jednoúčelové automobilové navigace. Na trhu se setkáte nejčastěji se značkami TomTom, Garmin nebo Mio, k dostání jsou i jiné alternativní značky, počítat však musíte s horším zpracováním map, nepohodlným ovládáním nebo hlasovým navigátorem, který nebude umět česky.

I u nejlevnější kategorie navigací se můžete spolehnout na bezchybné navedení do předem určeného cíle, kterým nemusí být jen průjezd cizím městem, ale také navigace do nejbližší nemocnice, vyhledání ubytování, parkovišť nebo restaurace.

Mapy lze bez potíží aktualizovat nebo doplňovat, data jsou většinou uloženy na paměťových kartách, u dražších přístrojů na integrovaném pevném disku. Důležitou součástí je i hlasová navigace - před koupí se ujistěte zda probíhá v češtině. U pokročilejších přístrojů si lze zvolit i z několika typů mužských nebo ženských hlasů a také jejich zabarvení.

Dražší přístroje můžete zpravidla přístroj použít i jako MP3 přehrávač, díky vestavěnému disku lze přístroj použít i jako přehrávač videí nebo prohlížeč fotografií. Lepší navigátory si také poradí s bezdrátovou technologií Bluetooth umožňující propojení s mobilním telefonem a tím nahradí i povinnou sadu hands-free. Mnoho přístrojů umožňuje i automatickou změnu trasy na základě dopravních informací zasílaných přes rádiové vysílání RDS-TMC. Pokud přístroj disponuje příslušným výstupem, dá se propojit s autorádiem a dopřát si tak lepší a kvalitnější zvuk, např. při přehrávání muziky z navigátoru. Zvuk z malého reproduktoru přístroje není většinou příliš oslnivý, proto je také dobré využít pro kvalitnější poslech sluchátek.

Časté nešvary aneb na co si dát pozor?

Problematické může být už samotné uchycení navigátoru. Nejčastěji se používá držák s přísavkou určený na přední sklo automobilu, špatné umístění navigace Vám však může způsobit nepříjemné potíže s policií.

Navigaci je nutné také velmi často dobíjet, akumulátor vydrří jen okolo čtyř hodin. Za další nevýhodu lze považovat, že se jedná o další přístroj, který je radno před opuštěním automobilu vyjmout nebo alespoň dobře ukrýt.

Chcete něco víc než navigaci?

Zajímavou alternativou GPS systému jsou kapesní počítače - PDA. Můžete koupit takový přístroj, který má již navigaci zabudovanou v sobě, jejich cena se přitom pohybuje kolem patnácti tisíc korun. V případě, že počítač navigací nedisponuje, lze ji dokoupit jako externí modul. Výhodou je zde pestrá nabídka funkcí a univerzálnost zařízení, kdy si zároveň můžete pouštět muziku i filmy, plánovat schůzky a navíc se nechat dovést do zadaného cíle.

Do cíle Vás také může závést mobilní telefon s integrovanou navigací. U starších teolefonů lze externí GPS přijímač dokoupit, včetně navigačního software. To se ovšem týká jen telefonů s operačním systémem podobným počítačovému.

Nevýhodou je opět omezená výdrž baterie a možné potíže s umístěním do auta.

...a jak na ni?

Součástí téměř všech přístrojů je držák navigace do automobilu, nabíječka do autozapalovače, někdy i sluchátka pro poslech muziky, nejrůznější poutka a obaly pro přenášení a poslední dobou i dálkové ovládání.

U navigací typu all-in-one (vše v jednom) jsou veškeré mapy již nainstalovány. Pokud požadujete větší záběr zmapovaného území, mohou být další přídavné mapy uloženy na paměťové kartě, kterou stačí jednoduše vložit do těla přístroje nebo na CD/DVD disku. Z disku je třeba mapy do navigace nainstalovat pomocí PC.

Navigace umístěná v automobilu nesmí bránit ve výhledu. Přístroj umisťujte tak,aby dosáhl do automobilové nabíječky. Nejsnazší je umístění přístroje na přední sklo tak, aby nebránil ve výhledu, ale zároveň tak, aby jste sami na přístroj viděli. Umístění přímo na čelní skle však není úplně správné a může způsobit potíže při dopravní kontrole, proto je též doporučováno pevné umístění na palubní desce nebo na levé okénko přísavkou.

Ovládání je většinou velmi jednoduché s minimem tlačítek. Dotykové ovládání na displeji je tím snadnější, čím větší je displej. Někteří výrobci doplňují navigace i dotykovým perem, díky němuž je ovládání ještě snadnější.

Po zapnutí přístroje chvíli trvá zjištění aktuální polohy, pak stačí jen co nejpřesněji zadat přesné údaje, většinou stát, město, ulici a číslo popisné v tomto pořadí. Do navigace lze uložit i vlastní oblíbená místa nebo zadat přesné souřadnice místa. Po stisku tlačítka "vypočítat" navigace poměrně rychle zvolí nejlepší trasu, můžete si i vybrat nejlepší nebo nejkratší cestu.

Většinou lze vybrat i z několika pohledů, nejoblíbenější je 3D pohled z ptačí perspektivy a půdorysné pohledy severem nahoru nebo směrem jízdy nahoru. Zobrazit lze i celkový přehled odboček. Vámi zvolená hlasová navigace Vás před odbočením několikrát na odbočku upozorní, stejně jako na číslo exitu z dálnice nebo výjez z kruhového objezdu. 


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 5. 8. - 31. 8. 2020


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace