Jaký vybrat notebook?

Jaký vybrat notebook?

Při nákupu počítače dnes narazíte na moře parametrů a pojmů, s kterými je třeba se seznámit. A právě podle nich si s naším návodem snadno a správně zvolíte svůj nový počítač.


Stolní PC či notebook?

Prvním rozhodnutím před koupí počítače je jeho velikost a mobilita. Pokud se spokojíte se stolním PC a do práce, terénu či na chalupu se jej nechystáte tahat sebou, určitě získáte za méně peněz vyšší výkon. Nemobilní hardware nabízí levněji výkonnější procesory, paměti i grafické karty a také až 3x větší pevné disky. Zároveň je stolní PC jednodušeji a hlavně libovolně „modernizovatelné“, stačí třeba jen přidat do volných slotů moduly paměti RAM či vyměnit grafickou kartu, pokud počítači například při hrách dochází dech. Také rozšíření diskové kapacity je mnohem jednodušší než u notebooků, kde většinou volný prostor pro další disk chybí. A nebudete muset časem investovat do nového akumulátoru, kterými jsou vybaveny notebooky, i když spotřeba energie stolního PC, závislá na elektrické síti, bude vždy vyšší než u mobilní konkurence. Zvláště při dlouhodobém provozu může i spotřeba hrát důležitou roli při rozhodování ve výběru.

Mobilita vítězí

Varianta v podobě mobilní výpočetní techniky je energeticky úspornější a o něco nákladnější notebook využijí hlavně ti, kteří se bez počítače nehnou z domu na krok. Na výběr máte nadupané stroje jako mobilní náhradu stolního počítače s maximálním výkonem pro ty nejnáročnější aplikace, avšak pokud používáte počítač především k surfování po internetu, tvorbu jednoduchých dokumentů, komunikaci či správu a editaci fotografií, můžete uvažovat i o tzv. Netbooku. Ty jsou díky velikosti displeje kolem 11“ opravdu mobilní a snadno přenosné.

Netbooky

Velikost LCD displejů u netbooků je do cca 12“ s rozlišením od 1 024 x 600 až po 1 366 x 768 pixel. Dražší modely kolem 14 tisíc korun využívají moderní LED podsvícení displeje, takže obraz snese srovnání i s mnohem větší konkurencí. 
Netbooky jsou zpravidla osazeny úspornými jednojádrovými procesory Intel Atom či Intel Celeron. Výkonnější jsou naopak modely s Intel® Core™2 nebo s procesory AMD Athlon X2. S těmi všemi pak spolupracují 1-4 GB operační paměti a integrované grafické karty. V dražších modelech netbooků najdete u grafických karet ATI Radeon™ HD a Intel® Graphics Media Accelerator 4500MHD podporu HD videa, kompatibilitu s Microsoft® DirectX® 10 a HDMI rozhraní pro digitální připojení velkého monitoru či televizoru, včetně podpory dvou nezávislých monitorů. I některé levnější modely lze připojit k monitoru, i když jen přes VGA rozhraní.

Externí DVD mechanika

Nevýhodou netbooků je absence vestavěné optické mechaniky, ale samozřejmě lze DVD vypalovačku připojit přes USB v externím provedení, a tak je jen na Vás, jak velký a častý je to problém. Externí mechanikou dnes již může být i Blu-Ray. Dalším prohřeškem netbooků, daným jejich miniaturními rozměry, je cca 90% velikost klávesnice. I na tu si však lze zvyknout, a pokud ne, přes USB můžete připojit fullsize klávesnici. Podle kapacity operační paměti a výkonu procesorů je pak přidělen netbookům nejvhodnější operační systém, většinou jde o Windows XP a Windows 7. Ty jsou předinstalovány na pevném disku o kapacitě od 160 GB do 500 GB.

Připojení a spotřeba

K síti lze netbooky připojit buď bezdrátově přes WLAN či kabelem skrz Ethernet RJ-45 port. U moderních netbooků najdete dostatek konektorů USB a většinou také čtečku paměťových karet. Podle typu akumulátoru se pohybuje doba provozu na jedno nabití od dvou do osmi hodin.

Notebooky a jejich využití

Důležitým parametrem při výběru nového počítače je jeho převládající využití. Multimediální stroj či notebook pro hráče bude pro kancelářské využití příliš nákladný a předimenzovaný a náruživý hráč si zase s kancelářským notebookem mnoho zábavy neužije. Dalším hlavním bodem výběru notebooku je velikost LCD displeje a od ní se odvíjející celková velikost počítače. Obvykle se pohybujeme od 12“ do 18,4“ úhlopříčky displeje.

CPU a RAM

Parametrem hodným pozornosti je jistě kapacita operační paměti RAM, standardně dnes pořídíte 4 GB RAM, které jsou dostačující pro všechny kancelářské aplikace i náročné hraní her. Obvykle používané moduly DDR2 postupně v dražších modelech nahrazují rychlejší čipy DDR3. Další důležitý prvek je typ CPU, tedy procesoru a použitý čipset. Hodně zjednodušeně lze říct, čím více, tím lépe. Jde hlavně o počet jader v procesoru a jejich taktovací frekvenci, ty zásadním způsobem ovlivňují výkon notebooku. V noteboocích tepou jedno až čtyřjádrové procesory s taktem od 1,6 Ghz až po 3 Ghz. Od dodavatele AMD jsou to typy od nejvýkonnějších Turion, Athlon a Sempron, Intel vyrábí Core™ i7, Core™ i5, i3 a také méně výkonné procesory Celeron.

Grafická karta

Pro náročnější grafické aplikace jako jsou moderní hry či výpočetně nenažrané 3D aplikace je třeba se poohlédnout po notebooku s výkonnější externí grafickou kartou. Externí kartou není myšlena karta připojená z vnějšku notebooku, ale karta externě doplněná k čipsetu základní desky jako jsou např. NVidia GeForce® GT 330M GPU, NVidia Ge Force 8600 MGT  nebo konkurenční ATI Mobility Radeon™ HD 5800. Tyto grafické procesory GPU umí pracovat s pamětmi DDR5 a poskytují ten nejvyšší výkon. Mainstreamové integrované grafické karty jako ATI Mobility Radeon HD 4000 série nebo Intel® Graphics Media Accelerator 4500MHD jsou integrovány právě na základní desce se všemi dalšími obvody a paměť pro své operace musí využívat přes sběrnice až do 1 695 MB operační paměti RAM. I tyto grafické čipy však zvládnou HD video s kodeky VC-1 a H.264, podporují Microsoft® DirectX® 10 a dva nezávislé monitory včetně rozhraní HDMI™.

Pevný disk a operační systém

Parametrem ke zvážení je i kapacita pevného disku, dnes se pohybuje od cca 250 GB po 500 GB a více je v tomto případě (a v době HD videa) určitě lépe. V nejdražších modelech se objevují také pevné disky bez pohyblivých součástí SSD s kapacitou zatím jen 128 GB. Vyznačují se nízkou spotřebou, rychlostí, maximální odolností proti nárazu a hlavně vysokou cenou.
K výběru mezi operačními systémy od společnosti Microsoft jsou tři kandidáti, XP, Vista a Windows 7. Nejstarší Windows XP se hodí k méně výkonným strojům s maximálně 2 GB RAM a Windows Vista se nejlépe a dostatečně rychle projevují až na strojích se 4 GB RAM paměti. Nejmodernější systém Windows 7 je asi nejlepší volbou vzhledem k výkonu, správě paměti a všem novinkám, které se objevily od dob Windows Vista. Systém Windows 7 dokáže rychle pracovat nejen na nejvýkonnějších strojích, i na průměrném notebooku se bude chovat zhruba stejně rychle jako odcházející XP.

Výbava notebooků

Dnešní notebooky jsou standardně vybaveny bezdrátovým rozhraním Wi-Fi pro snadné připojení k internetu mimo váš domov. Stejně tak již patří do základní výbavy webkamera, čtečka paměťových karet a DVD+-RW přepisovací mechanika. V některých modelech notebooků lze již nalézt kombinaci DVD vypalovačky a Blu-Ray čtečky. Ve výbavě notebooků se čím dál častěji objevuje i modul Bluetooth pro synchronizaci externích zařízení jako jsou PDA a mobilní telefony. K připojení do systému může sloužit také čtečka otisků prstů a v multimediálních strojích můžeme najít digitální rozhraní HDMI pro připojení externího displeje či DVB-T tuner pro sledování televizního vysílání. Pro pohodlnou práci bez externí klávesnice je dobré hledat notebook s fullsize klávesnicí a nejlépe také s numerickou částí. Důležitým parametrem je také výdrž akumulátoru, a ta se pohybuje od dvou do osmi hodin.

Autor: Petr Melkus


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 6. 1. - 31. 1. 2021


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace