Kupujeme lednici...

Kupujeme lednici...

Ve všech domácnostech je lednice dnes už běžným zbožím, které nám pomáhá uchovat potraviny a nápoje po dlouhou dobu připravené ke konzumaci. Možná doma máte starší lednici nebo mrazák nebo jejich kombinaci. Uvažovali jste ale o tom, kdy koupit novou lednici, mrazák nebo kombinovanou chladničku?


Rozcestník článku:

1) Úvod
2) Kompresory
3) Bezmrazový systém
4) Automatické odmrazování
5) Alarm
6) Americké lednice
7) Multimediální lednice
8) Jak ušetřit?
9) Energetické třídy
10) Energetické štítky

ÚVOD

Pokusíme se vám pomoci při rozhodování o koupi nové lednice nebo mrazáku. Stará lednice špatně těsní a tak po odmrazení se během několika dnů objeví led, což je vlastně zkondenzovaná a následně zmražená pára, které nebývá v kuchyni zrovna nikdy málo. To znamená, že vaše stará lednice nebo mrazák zapínají častěji kompresor a u starších typů se může stát, že tento běží prakticky neustále.

1ice-quiet

Dalším přínosem nové lednice je ticho v kuchyni, protože většina současných agregátů je mnohem tišší, než tomu bylo dřív. Další přínos poznáte při placení za elektřinu, jak si můžete přečíst dále.

Nové ledničky jsou konstruovány pro různá teplotní pásma. V našich podmínkách stačí vybrat model pro mírné klimatické pásmo. Při koupi kombinace lednice/mrazák dejte přednost typům se dvěma kompresory, i když při spolehlivosti současných systémů postačí i jeden motor. Navíc tak ušetříte zhruba tisícovku, protože právě tolik většinou představuje rozdíl mezi cenou dvoukompresorového a jednokompresorového stejně vybaveného přístroje.

DVA KOMPRESORY

Na druhou stranu, dva kompresory umožňují vypnout lednici či mrazák a druhou část přístroje ponechat v činnosti. To opět může přispět ke snížení spotřeby anebo usnadňuje odledňování jedné nebo druhé sekce v případě potřeby. Přeložíte prostě potraviny do té sekce, kterou nevypnete a druhou si pak v klidu odmrazíte.

V případě jednokompresorové lednice ale můžete počítat s tím, že setrvačnost lednice (doba, po kterou uchová potraviny zchlazené nebo zmražené) po vypnutí proudu bývá kolem 10 - 16 hodin, takže klidně přestěhujete potraviny do druhé sekce a otevřením dveří odledňované sekce urychlíte rozmrazení tohoto prostoru. Za toto vděčíme novým izolačním hmotám, které dávno překonaly izolace používané před několika lety.

NO FROST - BEZMRAZOVÝ SYSTÉM

Moderní lednice mívají ve výbavě i různé speciality, které zjednodušují život. Jednou z nich je beznámrazový systém, (označovaný různými výrobci různě, například jako no frost). Ten zabezpečí, že na stěnách lednice se nebude usazovat a kondenzovat pára a měnit se v led, který snižuje výkon přístroje a zvyšuje odběr energie.

AUTOMATICKÉ ROZMRAZOVÁNÍ

Funkce automatického odmrazování je dalším přínosem moderních modelů. Po kondenzaci voda steče po zadní vnitřní desce mimo prostor lednice, kde se pak odpaří. Není už tedy potřeba čekat s hadrem a kbelíkem, až se lednice vypustí a vy vytřete louže, které ale zákonitě vznikaly tam, kde jste je nečekali.

Další praktickou funkcí je rozdělení lednice na několik zón s různou vlhkostí a teplotou (zónové chlazení). Jednotlivé druhy potravin pak déle vydrží čerstvé.

ALARM

Řada lednic má také dveře vybavené alarmem. Ten upozorní na to, že jste nedovřeli dveře. Což by vedlo ke vzniku námrazy a vyšší spotřebě energie.

Dobrý, i když ne nezbytný je analogový nebo digitální teploměr na čelní straně lednice, abyste věděli, jaká je teplota uvnitř. Ocení jej například ti, kteří si potrpí na správně vychlazené nápoje.

AMERICKÉ LEDNICE

Novým hitem poslední doby jsou třídveřové americké lednice. U nich uvítáte především možnost otevírat jen tu zónu, do které potřebujete jít, abyste vybrali ty správné potraviny. Navíc dveře bývají vybaveny chlazením nápojů a ledu.

americka-lednice.jpg

Automatický přípravník ledu potřebuje, aby lednice byla připojena k rozvodu vody, sám si vodu napouští podle potřeby a z té připravuje led, který je k dispozici zvnějšku, aniž byste museli lednici otevírat. Přiložením nádoby a opřením o dávkovač nebo stiskem tlačítka se vám do sklenice vsype potřebné množství ledu.

Chlazení nápojů spojené s dávkovačem funguje většinou tak, že do zásobníku uvnitř lednice nalijete nápoj, který si pak opět pomocí dávkovače naléváte do sklenice.
Některé lednice mívají i prostor pro nápoje na způsob minibaru, takže pokud chcete nápoje chladit, nemusíte za účelem jejich vyjmutí otevírat celou lednici, ale jen dvířka minibaru. Takové lednice jsou vhodné do větších kuchyní, které jsou spojeny s větším prostorem, můžete je mít i jako součást obýváku.

Existují i čtyřdveřové americké lednice, kde pod velkými dveřmi dole najdete dva šuplíky v mraznici.

MULTIMEDIÁLNÍ LEDNICE

Zvláštním případem jsou pak i multimediální lednice, které mají na dveřích osazenou LCD obrazovku. Tak může hospodyňka sledovat při vaření nějaký program nebo postup při tvorbě jídla (pokud má připojen například DVD přehrávač) anebo může tuto obrazovku využít k lokalizaci příchozí návštěvy, pokud je poblíž vstupních vrat nebo branky umístěna kamera.

Lednice nemusí být typicky bílá, jak ukazují spotřebiče například od firmy Samsung nebo Electrolux. Hodně oblíbenou barvou je stříbrná nebo stříbrná šedá, v případě Electroluxu si dokonce můžete vybrat barvu - modrou, černou, zelenou, červenou atd., nebo i obrazový motiv, který ale můžete po čase snadno vyměnit za jiný.

3vestavba-lednice

Existují i lednice, určené k vestavbě do kuchyňských linek. Základním pravidlem je, že na čelo lednice se přidělají „falešné" dveře s motivem kuchyňské linky nebo pomocí speciálních držáků - klouzavých lyžin se dveře od kuchyňské linky otevírají a „berou s sebou" i dveře od lednice. Někteří výrobci dodávají k tomuto účelu buď přímo speciálně uzpůsobené lednice, nebo montážní sety, které pak umožní lednici vsadit do kuchyňské linky.

JAK NÁM NOVÁ LEDNICE MŮŽE UŠTŘIT PENÍZE?

Abychom vám jasně ukázali, kolik peněz stojí provoz dvou, třeba deset nebo více let starých spotřebičů, připravili jsme si pro vás malou ukázku v následujícím textu. Srovnáváme starý stav, kdy ve vaší lednici byly dva přístroje - lednice a nad ní byl umístěn mrazák. Tyto dva přístroje, které hlučí dnem i nocí, jsme se rozhodli vyměnit za volně stojící lednici, abychom vám pak prezentovali i význam energetických štítků, používaných při prodeji lednic.

Představme si tedy domácnost, ve které máte doposud chladničku a mrazák. Každý z těchto starších spotřebičů má příkon 100 W a s malými přestávkami jejich agregáty běží klidně 20 hodin i víc. Za den tedy oba přístroje spotřebují čtyři kilowatthodiny elektrické energie: 20 (hodin) x 100 (W) x 2 (dva spotřebiče) = 4 kWh. Při dnešních cenách energie to představuje v korunách denní spotřebu asi 16 Kč (tarif odběru pro střední spotřebu, počítáme zjednodušeně „spodní" hranici 4 Kč/kWh).

Za rok to tedy dělá 5840 korun: 365 (dní v roce) x 4 (kWh denně za dva spotřebiče) x 4 (Kč/kWh) = 5840 Kč! A to stojí za úvahu.

Za rok vaše „dvojkombinace" spotřebovala celých: 2 x 20 x 100 x 365 = 1,468 MWh elektrické energie!

ENERGETICKÉ TŘÍDY

V prodejnách musí být na každé lednici uvedeno, jakou má průměrnou spotřebu za den nebo za rok (v kWh).

4electrocity

Výrobci rovněž pomocí energetického štítku vyznačují i třídu spotřeby: bude stačit, když budete vybírat modely v kategorii B nebo lepší.

A co znamenají písmena na energetickém štítku?

Jako etalon se bere 15 let stará lednice a spotřebič s energetickou účinností D je vlastně na její úrovni.

Nové výrobky třídy A+ mají spotřebu na 30 - 42 % etalonu stanoveného v roce 1993. Nové výrobky s menší spotřebou tedy odrážejí snahu výrobců připravit úsporné výrobky, které odpovídají současným podmínkám.

Nová lednice pracující ve třídě A tedy spotřebuje za rok zhruba polovinu elektřiny.

Lednice pracující ve třídě A+ pak dokonce třetinu.

Nové modely, pracující ve třídě A++ dokonce i méně než jednu třetinu elektrické energie!

Při volbě typu lednice berte v úvahu nejen cenu, design a provedení a výbavu, ale především spotřebu elektrické energie.

Nové lednice a mraznice spotřebují elektrické energie mnohem méně, než staré, vyběhlé kusy.

Většina nových chladniček pracuje v energetické třídě A nebo dokonce A+ či A++, a je při tom jedno, zda má jeden nebo dva kompresory.

Průměrnou spotřebu můžete očekávat do jedné kWh za den provozu. Za rok tedy nová kombinovaná chladnička (lednice plus mrazák) spotřebují kolem 365 kWh, za stejných podmínek přepočteno to je méně, než 365 kWh elektrické energie. Vyčísleno v penězích je to: 365 (kWh/rok) x 4 (Kč/kWh) = 1460 Kč.

Koupí nové „dvojkombinace" tedy ušetříte pro náš případ, kdy jste nahradili ledničku a mrazák kombinovanou chladničkou ročně jen za elektrickou energii 4380 korun!

Návratnost investice do nové kombinované chladničky je při průměrných cenách chladniček kolem dvou a půl roku (při současných cenách energie).

A v to nepočítáme na nervy lezoucí neustále odledňování, překládání potravin, i hluk, které tyto staré „žentoury" při svém provozu vydávají.

ENERGETICKÉ ŠTÍTKY

stitek1.jpgDle současně platné legislativy musí být spotřebiče označeny při předvádění a vystavování v prodejnách energetickým štítkem, který ukazuje spotřebu za den nebo za rok a třídu spotřeby, do které patří.

Nejlepší z hlediska příkonu jsou výrobky označené třídou A, nejhorší třídy F.

V našich podmínkách se kombinované chladničky s horší třídou, než je D, ale nesmějí prodávat! Co ale znamenají jednotlivá písmena označení energetické účinnosti?

Stručně řečeno, jde o zařazení spotřebiče do skupiny podle indexu energetické účinnosti. Charakterizuje spotřebu elektrické energie na jeden litr čistého objemu spotřebiče.

Díky tomu je možné srovnání spotřebičů různé velikosti a s různými poměry chladicího a mrazicího prostoru.

Jako etalon spotřebiče byl stanoven průměrný výrobek na konci roku 1993, a k němu se vztahují všechny hodnoty - viz tabulka výše a připojené vzory štítků.

Starou nechte raději odvézt

A na závěr jedna praktická rada: Pokud si objednáte novou lednici, nezapomeňte při koupi upozornit na to, že chcete odvézt lednici starou. Odpadnou vám nepříjemné starosti „kam s ní". I proto totiž platíte recyklační poplatek, který je součástí ceny nového přístroje. Na cenovkách najdete jeho výši.


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 5. 8. - 31. 8. 2020


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace