Mikrovlnná trouba - oblíbený pomocník v domácnosti

Mikrovlnná trouba - oblíbený pomocník v domácnosti

Jak vlastně funguje mikrovlnná trouba? Jaké nádobí je nejvhodnější? Co všechno umí a jak se o ni starat? To a ještě něco navíc se dozvíte, pokud si přečtete tento článek..


Ohřev bez tepla - jak to funguje

Srdcem mikrovlnné trouby je magnetron, který vyrábí takzvané mikrovlnné elektromagnetické záření o frekvenci 2,45 GHz. Když spočítáme vlnovou délku, vyjde asi 12,24 cm, což je důležitý údaj využívaný při konstrukci těchto zařízení. Odvozuje se z něj například rozměr vnitřního prostoru mikrovlnné trouby.

1mikro1

Je obecně známé, že látka je tím teplejší, čím rychleji se pohybují její molekuly. Sousední molekuly různých látek do sebe narážejí, a tak nutí k pohybu další molekuly. Tím se teplo přenáší - látky se ohřívají.

Mikrovlnná energie rozkmitává v pokrmech molekuly vody, tuků a cukrů, které tvoří hlavní složky naší potravy, a tím ji zahřívá. Rychlost mikrovlnného ohřevu tedy závisí na složení pokrmů. Mikrovlny pronikají do hloubky potravin, proto je tento způsob ohřevu velmi rychlý.

Protože elektromagnetická energie neprochází kovy, ale odráží se od nich, je mikrovlnná energie bezpečně uzavřená v ohřívacím prostoru. Určitě vás právě napadlo, jak je to s dvířky, když jimi vidíme dovnitř. Kovová fólie v okénku dvířek má tak malé otvory, že se od ní mikrovlnné záření také spolehlivě odrazí.

2mikro2

Pro svoji činnost potřebuje magnetron elektrickou energii o vysokém napětí a příkonu okolo 1 000 W. To zajišťuje v klasických mikrovlnných troubách vysokonapěťový transformátor, který je poměrně velký a tvoří značnou část váhy přístroje. Protože pro činnost magnetronu je nutný stejnosměrný proud, je do obvodu zařazena také vysokonapěťová dioda a kondenzátor.

Mikrovlnná energie, kterou vyrobil magnetron, putuje vlnovodem do vnitřního prostoru s potravinami. Nastavení výkonu, které volíme zpravidla v procentech, funguje tak, že se v pravidelných časových intervalech zapíná a vypíná činnost magnetronu. Poměr času vypnutí a zapnutí je vždy volen tak, aby odpovídal nastavenému výkonu v procentech.

Pro dobrou činnost magnetronu je nutné zajistit jeho účinné chlazení. Proto je v blízkosti magnetronu ventilátor, který odvádí teplo mimo skříň mikrovlnné trouby.

Nádobí pro mikrovlnnou troubu

Technologie vaření mikrovlnnou energií vylučuje používání některého nádobí a naopak umožňuje využívat nádobí pro jiné způsoby vaření zcela nevhodné. Proto bude užitečné podívat se na to, jaké nádoby je možné používat a proč.

Při použití mikrovlnného ohřevu je zakázáno použití kovového nádobí, nádobí s kovovými ozdobami nebo kovovými částmi. Od kovů se elektromagnetické vlnění odráží a neproniká jím, takže by se v kovové nádobě jídlo neohřálo. Kovové nádoby, ozdoby nebo části mohou působit jako anténa a indukovat poměrně vysoké elektrické napětí, což může vést k poškození nádobí nebo mikrovlnné trouby. Ideální je nádobí z varného skla, které dokonale propouští mikrovlnné záření, a navíc umožňuje pozorování pokrmu při vaření bez nutnosti jeho přerušení a otevírání trouby.

Plastové nádobí
Podobně vhodné je nádobí z plastů, u kterého je nutné se přesvědčit o povoleném teplotním rozsahu použití. Běžně se prodává nádobí s teplotním rozsahem -20 °C až 100 °C, které je určeno pro skladování potravin v mrazničce s tím, že ve stejné nádobě můžete pokrm ohřát v mikrovlnné troubě.
Pozor! Toto nádobí nelze využít při úpravě jídla pomocí grilu nebo horkovzdušného ohřevu. Plastové nádobí také nepoužívejte na smažení, protože olej při smažení dosahuje vysokých teplot a mohl by je poškodit.

Porcelán a keramika
Použít lze také nádoby z porcelánu a glazované keramiky. Výjimkou je nádobí se stříbrným a zlatým zdobením, protože barvy obsahují kovové prvky. Nedoporučuji ani nádobí s malovanými motivy. Nevhodné je nádobí z nepálené hlíny, neglazované keramiky nebo poškozené či lepené nádobí. Zde je riziko, že by se tekutiny mohly vsáknout do nádoby a při intenzivním ohřevu ji poškodit.

3mikro3

Speciální nádoby
Speciální nádobí pro mikrovlnné trouby může být určeno jen pro některé potraviny, případně pro rozšíření využití mikrovlnné trouby. Takovým nádobím je například Crisp talíř dodávaný k mikrovlnným troubám Whirlpool, který se během dvou minut rozžhaví na teplotu 210 °C, a tu si stále udržuje. Je ideální pro přípravu pizzy, hranolek, koláčů nebo pečeného kuřete.

Pro přípravu zeleniny, brambor, rýže, ale i dalších pokrmů s výhodou využijete speciální nádobí pro vaření v páře pro mikrovlnné trouby. Je zpravidla z průsvitného plastu. Podobnou specialitou je také nádobí pro vaření vajec. Do něj opatrně vyklepneme vejce, které ve skořápce do mikrovlnné trouby nesmí.

Tlakový hrnec pro mikrovlnné trouby je rovněž z plastu a podobně jako jeho klasický dvojník urychluje vaření potravin. Další oblastí je takzvané hnědící nádobí, které bylo využíváno především v dobách, kdy se vyráběly především mikrovlnné trouby bez grilu nebo horkovzduchu. Nádobí se působením mikrovln ohřálo a zajišťovalo tak stejný efekt pečení jako klasická trouba. Dostupnost moderních přístrojů s doplňkovými topnými tělesy toto nádobí vytlačuje z trhu.

Jak se o ni starat?

4mikro4

Mikrovlnná trouba je velmi nenáročná. Důležité je udržovat čistý její vnitřní prostor, zejména okénko na vstupu mikrovln. Přitom je výborným pomocníkem plastový poklop, který zabrání vysoušení ohřívaných potravin i znečištění vnitřního prostoru. Nelze však využít při grilování nebo úpravě potravin horkým vzduchem.

Pro čištění použijte jen neagresivní prostředky na vlhké utěrce. Nikdy nepoužívejte brusné prostředky, jako je například prášek na nádobí. V případě jakékoli poruchy se nepokoušejte mikrovlnnou troubu opravit, ale svěřte ji jen odbornému servisu, stejně jako v případě jakéhokoli jejího poškození. Jedná se o zařízení, které může být po neodborném zásahu nebezpečné.

Několik tipů a rad pro přípravu jídel v mikrovlnné troubě

5mikro4

starší rohlíky
dobře chutnají, když je rozkrojíte, vložíte do nich uzeninu a tvrdý sýr. Ohřívejte asi 30 sekund na plný výkon. Dochuťte kečupem nebo tatarskou omáčkou. Rychlé, chutné a úsporné

kynutí těsta
můžete urychlit v mikrovlnné troubě na minimální výkon. Půl kilogramu těsta vykyne asi za 5 minut

mandle a jiná semena
rozložte v jedné vrstvě na talíř a posypte solí. Pražte minutu, zamíchejte a poté pražte další minutu

popcorn
připravujte ve velké nejlépe skleněné nádobě s pokličkou, do které přidejte také trochu soli. Po dvou až třech minutách uvidíte, jak kukuřice puká. Mějte na paměti, že nikdy nepuknou všechna kukuřičná zrna a ohřev zastavte včas

6mikro6

zelenina
vařte s malým množstvím vody v nádobě s pokličkou. Uvaříte ji v páře, takže bude zdravější a chutnější

čokoláda
se rozpouští velmi rychle, protože má vysoký obsah tuku a cukru. Rozpouštějte ji raději v několika krátkých krocích a před dalším ohřevem vždy zamíchejte

želatina
před rozpouštěním vložte na 5 minut do vody. Ohřívejte velmi krátce - 15 až 20 sekund


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 5. 8. - 31. 8. 2020


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace