Mýty o praní a sušení

Mýty o praní a sušení

Praní prádla je běžnou součástí života každého z nás. Přesto kolem praní a sušení koluje spousta mýtů. Na pravou míru je uvádí Pavel Trka z Whirlpoolu.


 • Pokud naplním pračku větším množstvím prádla, než je uvedená maximální kapacita, bude prádlo více zmačkané a špatně se vypere. PRAVDA.
  Pračky mají svoji maximální kapacitu a není vhodné je přeplňovat, protože prádlo je více stlačené, nedostane se k němu tedy dostatek prášku a nemá možnost se správně pohybovat. Navíc může dojít k poškození pračky.

 • Pračky používající při praní páru jsou šetrnější k oblečení a lépe vyperou i silně zašpiněné prádlo. PRAVDA.
  Pára má schopnost proniknout do vláken a lépe je zbavit nečistot. Zároveň je k oblečení šetrnější a působí antibakteriálně. Pára je vstřikována do bubnu během praní i při nižších teplotách (např. 40 °C) a nastavená teplota je udržována po celou dobu praní.

 • Každý prací prostředek nechává na oblečení skvrny. OMYL.
  Tekutý prací prostředek je od samého začátku tekutý, proto se ve vodě okamžitě rozpustí a na prádle nezanechá žádné bílé zbytky. Použití sypkého prášku je tedy vhodnější spíše pro delší cykly.

 • Vrchem plněné pračky mají malou kapacitu a jsou vhodné pouze pro jednotlivce. OMYL.
  Takovéto pračky mají dnes již standardní kapacitu 5 – 6 kg, což se vyrovná nejprodávanějším předem plněným pračkám. Vrchem plněná pračka je tedy vhodná i pro rodinu s dítětem.

 • Pračky je možné nastavit tak, aby běžely na noční proud. PRAVDA.
  Většina praček má dnes funkci odložený start, která umožní nastavit pračku dopředu na dobu, ve které je snížená sazba elektrického proudu.

 • Prádlo se při 1 200 ot./min vždy zmačká, je tedy lepší používat méně otáček. PRAVDA I OMYL.
  Zcela záleží na typu materiálu, z kterého je oblečení vyrobeno. Bavlna je odolná a vysoké otáčky ji nevadí. Jemné tkaniny zase vysoké otáčky rády nemají. Volba programu ale toto dilema vyřeší. Například při nastavení „praní jemného prádla“ u praček se 6. smyslem nedojde ke spuštění nevhodného odstřeďování.

 • Jeden program bohatě stačí na všechny druhy tkanin. OMYL.
  Vždy je vhodné používat programy podle typu tkaniny. Proto jsou také k dispozici takové jako „mix“, „jemné prádlo“ apod.

 • Praní ve vrchem plněných pračkách je pohodlnější. PRAVDA.
  Obsluha pračky shora je praktičtější a díky maxi otvoru bubnu se prádlo do pračky dobře vkládá. Navíc je u těchto praček možné odstranit žebro z bubnu a například vyjmout předmět, který se dostane mezi buben a pračku.

 • Sušičky poškozují prádlo. OMYL.
  Stejně jako při praní je při sušení nutné kontrolovat štítky na prádle, zda je vhodné pro sušení v sušičce. Pokud je tkanina označená jako vhodná, sušení ji nepoškodí.

 • Sušičky usnadní žehlení, ušetří čas i námahu. PRAVDA.
  Vzduch v sušičce proudí tak, že tkaniny jsou nadýchané a ve většině případů je není zapotřebí dále žehlit. I při spotřebě sušiček okolo 3,5 kW/h tak ušetří 2,5 kW/h za žehlení, navíc šetří čas i námahu.

 • Sušičky nejsou vhodné pro alergiky. OMYL.
  Při sušení na balkoně či zahradě na sebe prádlo alergeny nachytá, zatímco v sušičce jsou díky filtrům odstraňovány. Filtry navíc zachycují chlupy domácích mazlíčků.

Zdroj: INSPIRACE EURONICS


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 6. 1. - 31. 1. 2021


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace