Ventilátory nebo domácí klimatizace?

Ventilátory nebo domácí klimatizace?

Známe to všichni. Je horké letní odpoledne a v bytě je vedro k zalknutí. Pomohla by klimatizace nebo alespoň ventilátor. Jenomže co vybrat a kde? Jak se liší a co vlastně umí?


Ventilátory

Ventilátor pracuje tak, že jeho vrtule víří vzduch, a tím jej ochlazuje. Většina ventilátorů je vícerychlostních, nabízejí tedy možnost zvolit rychlost otáček vrtule, a tím ovlivnit intenzitu proudění vzduchu. Některé zároveň umožňují automatické otáčení hlavy vrtule do stran, čímž dochází ke znásobení účinků větrání a rovnoměrnému proudění vzduchu po celé místnosti.

K základním modelům ventilátorů patří stolní, stropní, stojanové, sloupové a podlahové. Největší zájem je o stojanové ventilátory, které lze považovat za nejuniverzálnější. Stále vyhledávanější jsou ale i sloupové ventilátory, u nichž mnozí oceňují to, že proud vířeného vzduchu ochlazuje především spodní část místnosti a nemíří do obličeje. Předností sloupových ventilátorů je vedle velkého výkonu i jejich elegantní design a to, že zabírají minimum prostoru.

K nejjednodušším a zároveň i nejlevnějším patří stolní ventilátory, které lze obstarat už za pár stovek, naopak komplikovanější a dražší je klasika mezi ventilátory – stropní větráky. Ty jsou obvykle velmi tiché, účinné a mívají poměrně malou spotřebu. Zabírají sice dost místa, ale v prostoru, kde to nikomu nevadí, a některé z nich mají integrované osvětlení, takže mohou zároveň plnit i funkci stropního svítidla. Stropní ventilátory navíc disponují i zpětným chodem, který dokáže směšovat teplý vzduch od stropu se studeným od podlahy, což v zimě pomáhá šetřit náklady za topení.

Klimatizace

Oproti ventilátoru je klimatizace technologicky vyspělejší a účinnější zařízení, nabízí také více funkcí, a to včetně čištění vzduchu a ventilace. Zároveň jde však o energeticky náročnější a celkově dražší systém, který může být hlučnější a jehož provoz přináší větší riziko zdravotních problémů, především nachlazení.

Zvolíme-li jako hlavní kritérium nákupu cenu přístroje, patří k nejlevnějším, ale zároveň nejméně účinným přenosný systém klimatizace určený pro malé prostory. Mobilní klimatizace se sice dá pořídit již kolem 5000 Kč, bývá však relativně hlučná, proto není vhodná pro místnosti, kde se spí či odpočívá. Její velkou výhodou je, že ji není třeba složitě montovat a propojovat vnitřní a venkovní jednotku, neboť kompresor i výparník je v jediném kompaktním díle. Ovšem je třeba mít na paměti, že je nutné manuálně vylévat kondenzovanou vodu.

Alternativou mobilní klimatizace je tzv. split (dělená) jednotka, která se skládá z vnitřní (výparník) a vnější části (kompresor). Vnitřní část chladí a zároveň odsává vlhkost a teplý vzduch do venkovního kompresoru. Tyto klimatizace jsou již cenově náročnější a k ceně je nutné započítat i náklady na montáž. Jednat se přitom může jak o jednodušší přístroje, které lze zakoupit i v hypermarketech či na internetu, tak o luxusní zařízení, z nichž mnohá už vůbec nepřipomínají klimatizační jednotku, ale simulují například vzhled obrazu či nábytku.

Rada odborníka

Michal Krajča, produktový manažer Proton.cz:

Při výběru vhodného zařízení pro ochlazení interiéru je dobré zvážit mnoho aspektů, včetně zdravotních či energetických. Běžné ventilátory jsou levnější, ale o poznání méně účinné, zároveň je třeba počítat s tím, že víří prach. Naproti tomu dobře nastavená klimatizace místnost skutečně ochladí a navíc filtruje prach a brání množení plísní. Je nutné se však smířit s větším hlukem, vyšším  účtem za elektriku a častějším nachlazením. Pokud se zákazník rozhodne pro klimatizaci, měl by se orientovat mimo jiné dle energetické třídy a míry hlučnosti, která se udává v decibelech.


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 6. 1. - 31. 1. 2021


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace