Vyberte si správně myčku..

Vyberte si správně myčku..

Myčka je dnes již nepostradatelný pomocník všech moderních domácností. Poraďte se s námi jak vybrat tu nejvodnější právě pro vaše potřeby..


Levný provoz už patří ke standardu

myc1

Především jednoduchá obsluha - to je trend, kterým se vyvíjejí nové typy myček nádobí. Zajímá vás, proč firmy raději nesnižují spotřebu vody a energie? Provozní náklady už jsou tak malé, že to více skoro nejde.

Myčky dodávané na trh v roce 1983 spotřebovaly na jeden cyklus skoro třicet litrů vody a zhruba dvě kilowatthodiny energie. Dnes už se myje - podle typu programu - s deseti až patnácti litry a pouze poloviční spotřebou elektřiny. Firmy by zřejmě dokázaly ještě snížit toto množství třeba o pět litrů, ale při průměrné ceně padesát korun za kubík by šlo jen o úsporu dvacet pět haléřů na jeden mycí cyklus. Podobně je to i s elektrickou energií. Také požadavky zákazníků se na základě těchto čísel změnily. Podle výrobců už je tolik nezajímají údaje o spotřebě, ale řeší především praktičnost a každodenní zacházení s přístrojem tak, aby bylo co nejpohodlnější.

Nekonečně mnoho možností

myc2

Většina starších myček byla původně vybavená pouze sklopnými držáky talířů a sklenic, případně košem na příbory. To poměrně jasně předurčovalo i způsob skládání nádobí - nahoru sklo a drobné věci, dolů příbory a hrnce. Nyní už je variabilita mnohem větší. »Sklopné hroty v horním koši dnes umožňují dávat hrnce i sem. Spodní koš nabízí díky sklopným zadním přihrádkám na talíře spoustu prostoru pro hrnce nebo velké salátové mísy,« popisuje Miroslav Veselý ze společnosti Bosch a Siemens spotřebiče. Navíc do spodního koše díky držáku jednoduše naskládáte až dvanáct sklenic na víno, horní koš naopak pojme stejné množství nádob na sekt . Tolik skla jste do starších myček nikdy nenaskládali. Tento trend potvrzují i další značky: »Naše horní zásuvka na příbory je v současnosti rozebíratelná. Lze ji odstranit celou nebo část, a tak se i do horního koše vejdou třeba vysoké skleničky na víno,« popisuje Petr Chlada ze společnosti Miele. Společnosti Candy potom dosáhla speciálním typem košů toho, že dovnitř myčky lze dát až patnáct sad nádobí místo standardních dvanácti. U těchto myček je zpravidla možné si nastavit horní koš do několika výšek.

Méně znamená více

K provozu myčky je kromě čistícího prostředku potřeba i sůl a oplachovač neboli leštidlo. Pokud některou z těchto částí vynecháte, jen těžko získáte nádobí čisté jak v televizní reklamě. Sůl po rozpuštění ve vodě upravuje její tvrdost na hodnotu, při které nejlépe účinkují mycí prostředky, a zároveň slouží k regeneraci vnitřku myčky. Tedy především k tomu, aby se zde neusazoval vodní kámen. U starších typů si množství dávkujete ručně. Což je poměrně náročné - musíte si totiž u dodavatele vody zjistit tvrdost vody, ale i ta se různě mění, a podle toho odhadovat potřebné množství soli. Novější typy jsou schopné na základě vodivosti vody samy určit její tvrdost a podle toho dávkovat sůl. Oplachovač neboli leštidlo napomáhá k tomu, aby bylo nádobí dokonale suché. Samotný horký vzduch by to nezvládl. 

myc3

"V závěru programu se proto dovnitř vstříkne leštidlo, které způsobí, že se sníží povrchové napětí vody. Díky tomu lépe „sklouzne" během sušení voda z povrchu nádobí. Proto se třeba na skle neobjeví kapky vody," říká Petr Chlada. Regulace množství se většinou provádí ručně. Každý si musí při několika mytích vyzkoušet, která je v jeho prostředí ta vhodná. Pokud budete leštidlem šetřit, zůstanou na povrchu kapky. Stejně tak při velkém množství nebudou sklenice lesklé, ale šmouhaté. Stále více lidí však používá tablety, které obsahují dva, tři či více přípravků v jednom. Někteří výrobci myček pro ně přizpůsobují své přístroje, jiní tvrdí, že je lepší používat samostatné prostředky. Odůvodňují to třeba tím, že množství soli v těchto přípravcích nestačí na úpravu velmi tvrdé vody. Většina z nich však u myček s tabletami počítá.

Hygienické mytí

myc4

Při ručním mytí nádobí se pohybuje teplota vody v dřezu kolem čtyřiceti stupňů. V myčce je to při standardních programech šedesát stupňů Celsia. Tím se minimalizuje výskyt mikrobů a bakterií. Při mytí takzvaného černého nádobí se voda ohřívá až na osmdesát stupňů. Regulovat se dá i teplota sušení. U programů, které jsou vhodné třeba pro domácnosti s malými dětmi nebo zvířaty, se po skončení hlavního mytí zvýší teplota uvnitř až k sedmdesáti pěti stupňům. Tak se zničí mikroorganismy na povrchu nádobí. Mnozí uživatelé myček si ale stěžují, že se v nich nádobí ničí. To platí zvlášť pro sklo, které začíná být po čase matné a odřené. Proto firmy přišly se speciálními šetrnějšími programy, například na sklo. To se myje nejen při nižší teplotě kolem 45 stupňů, ale zároveň se i jinak upravuje tvrdost vody. »Běžné mytí a oplachování probíhá při různé tvrdosti vody,« popisuje Petr Chlada. U speciálního programu na sklo se potom jiným dávkováním soli a dalších prostředků dosáhne toho, že se také k oplachování používá stejně tvrdá voda jako při mytí. Sklo se potom tolik neopotřebovává.

Když myčka myslí

Nejlepší typy myček jsou vybaveny automatickou funkcí, pro kterou používají výrobci označení fuzzy kontrol, fuzzy logic, šestý smysl, automatic a podobně. Jde o maximálně šetřivé programy. Při mytí méně zašpiněného nádobí může klesnout spotřeba vody i o pět litrů. Kvalita mytí se tím ale nezhorší. Jak toho firmy dosáhly? Přístroj sám pozná - podle toho jaké množství vody a jak rychle nateče dovnitř - kolik je zde nádobí. Automaticky probíhá i samotný průběh mytí. »Senzor průběžně sleduje, jak moc je voda zakalená, kolik v ní zůstává nečistot, ale i čisticích prostředků. Podle toho se přístroj sám rozhoduje, jestli může být voda dále použitá, nebo zda je třeba napustit novou,« říká Dalibor Eliáš ze společnosti Electrolux. Další zjednodušení při používání myček přináší funkce memo. Přístroje si zapamatují program, který jste zapínali alespoň třikrát za sebou. Při dalším mytí vám ho opět nabídnou. Na trhu najdete i přístroje, které vás ušetří nejen vybírání programů, ale dokonce i čtení návodů, protože mluví. Například Electrolux uvedl v září loňského roku už druhou generaci těchto přístrojů. »Pokyny pro nastavení přístroje není nutné si ani pamatovat, ani číst na displeji. Stačí si je vyslechnout, a to samozřejmě v češtině,« říká Dalibor Eliáš. Zdá se vám, že jde o převratnou novinku a velký pokrok? Nikoli. První mluvící pračky představila společnost Siemens na veletrhu Domotechnika už v roce 1984.

Historie myček

1964 - byla zkonstruována první myčka

1980 - na trh byla uvedena první vestavná myčka

1987 - představena první myčka široká 45 centimetrů

1994 - první myčky na světě s funkcí mytí pouze v horním koši

Zdroj: Siemens

Důležité parametry pro výběr myčky

* A-A-A tato tři písmena označují maximální úspornost. První platí pro takzvanou energetickou třídu, druhé pro účinnost mytí, třetí pro účinnost sušení. Pokud chcete ušetřit a některý z těchto parametrů »ošidit«, nejméně to poznáte u sušení. To může být i ve třídě B.

* Zvlášť v kuchyních propojených s obývacím prostorem dbejte na tichý chod. Ty nejtišší pracují při čtyřiceti decibelech, za tiché lze považovat i ty s hodnotou kolem 45 decibelů.

* Ke standardnímu vybavení patří indikátor času. Ukazuje nejen dobu, která zbývá do konce mytí, ale také nabízí možnost odložit si start na později.

* Myčka by měla být vybavená pojistkou proti vodě (aquastop,waterstop apod.) Funguje i tehdy, když není spotřebič právě zapnutý. Uzavírá přívod vody, proto se tak vyhnete vytopení nejen svého bytu.

* Některé přístroje nabízejí možnost mýt pouze poloviční množství nádobí, které musí být umístěné v horním koši. Spotřeba vody se potom dostává pod deset litrů.

* Zatímco prodej samostatně stojících myček stagnuje, stále více lidí si žádá ty vestavěné - buď plně, které mají ovládání v horní hraně dvířek, nebo takové, kde zůstává "přiznaný" ovládací panel.

* Nejlevnější typy myček v bílé barvě koupíte přibližně za deset tisíc korun. Ty s automatickými programy a senzory se prodávají zhruba za dvacet až třicet tisíc korun.

(ma)

Zdroj: Hospodářské noviny


Najít prodejnu

Odeslat odkaz na článek e-mailem

Pošlete odkaz na článek e-mailem svým známým.
 

nahoru

zpětLeták Proton

Stáhnout leták

Akční leták PROTON je platný 5. 8. - 31. 8. 2020


Akční leták PROTON nabízí každý měsíc stovky domácích spotřebičů a elektroniky za akční ceny.
V Protonu najdete značkové domácí elektrospotřebiče, fototechniku, audio a video zařízení, výpočetní techniku, mobilní telefony nebo vybavení pro hobby a zahradu. Řada spotřebičů je nabízena s hodnotnými dárky nebo mimořádně prodlouženou zárukou. Elektro PROTON, to jsou nejlepší ceny elektra!PROTON - prodej domácích elektrospotřebičů a elektroniky.

[ ↑ k hlavnímu obsahu ↑ ]


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Použitím tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace